Aktualności

Mocne punkty programu

Wśród 130 imprez, które znalazły się w programie tegorocznego Festiwalu, każda jest ciekawa i wyjątkowa. Są wśród nich zarówno kameralne warsztaty, jak i duże imprezy, w których wziąć udział mogą setki uczestników i uczestniczek. W pierwszej kolejności przybliżymy Wam te większe.

W grupie największych, i kierowanych do najszerszego grona odbiorców, festiwalowych imprez znalazły się seans filmowy, wystawa, operetka, historyczna inscenizacja oraz dwa bloki akademickich wykładów.

Muzyczna inauguracja

Operetka "Księżniczka czardasza" Imre Kálmána, w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zainauguruje uroczyście Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

Fabuła zbudowana jest na popularnym motywie miłości między bogatym młodzieńcem z wyższych sfer, a początkującą gwiazdą filmową. Jak to jednak zwykle bywa – miłość napotyka wiele przeszkód. Związek młodych jest klasycznym mezaliansem, dlatego ma więcej przeciwników, niż sprzymierzeńców. Na szczęście zakochani mają po swojej stronie przyjaciela młodzieńca, który poznawszy urok prawdziwej miłości, pomaga im pokonać wszelkie przeszkody.

Nie jest to tylko zabawna historia miłosna. Imre Kálmán, w pozornie błahym utworze, celnie odzwierciedla życie ówczesnych elit oraz rządzące nim zasady, często pokrętne i pełne hipokryzji.

Na wydarzenie obowiązują wejściówki. O szczegółach dystrybucji poinformujemy niebawem.
Więcej informacji: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/614

Lekcja żywej historii

W ruinach toruńskiego zamku założył swoje obozowisko oddział skonfederowanej szlachty. To wyjątkowa okazja, by przenieść się w realia XVII wieku i poznać bliżej tajemnice najbardziej uprzywilejowanej warstwy staropolskiego społeczeństwa. Na wszystkich chętnych śmiałków czekają ćwiczenia fechtunku i bitewnych umiejętności, szlachecka biesiada i wizyta w pracowni sarmackiego dziejopisarza. Będziecie mogli przymierzyć kontusz i żupan, przyjrzeć się z bliska przedsejmikowym dysputom panów braci a także doświadczyć surowego oblicza pańskiego sądu i przejść lekcję manier właściwych dla osób szlachetnie urodzonych.

Wstęp wolny bez zapisów.
Więcej informacji: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/613

Malowani "Chłopi"

Uniwersalna opowieść o Jagnie, młodej kobiecie, która postanowiła wytyczyć własną ścieżkę na polskiej wsi pod koniec XIX wieku.

Film "Chłopi", na podstawie powieści Władysława Reymonta, powstał w 2023 r., a wyreżyserowali go Dorota Kobieli i Hugh Welchman. Zyskał ogromne uznanie krytyków i publiczności. Dla wszystkich, którzy go nie znają, bądź chcą jeszcze raz przeżyć przedstawioną historię, przygotowaliśmy projekcję w sali kinowej Akademickiego Centrum Kultury i sztuki "Od Nowa".

Seansowi towarzyszy wystawa "Malarskie kadry z filmu Chłopi" prezentowana w Galerii Dworzec Zachodni. To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak wyglądają malarskie kadry i jeszcze pełniej kontemplować film wykonany techniką animacji malarskiej.

Autorkami obrazów utrzymanych w estetyce polskich malarzy XIX i XX wieku, na podstawie których powstał obsypany nagrodami film, są absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Dominika Andrzejewska, Karolina Belczyk-Behrendt, Maria Kola, Nina Drab i Aleksandra Młynarska.

Na seans obowiązują wejściówki. O szczegółach dystrybucji poinformujemy niebawem.
Na wystawę wstęp wolny, bez zapisów.
Więcej informacji: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/607 oraz https://www.festiwal.torun.pl/imprezy/610

Punkty zwrotne w zasięgu… kliknięcia

Historia nauki i sztuki to pasmo punktów zwrotnych – momentów, które zmieniały nasze myślenie, kierowały świat na nowe tory i otwierały przed nami nieznane horyzonty. Podczas 23. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będziemy odkrywać te przełomowe chwile, a dzięki wykładom  w "Festiwalowej Akademii Wiedzy" oraz "Medycznej Akademii" spojrzymy na nie oczami ekspertów.

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego zamieni się w salę wykładową, gdzie naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – zarówno części toruńskiej, jak i Collegium Medicum, zabiorą nas w podróż przez kluczowe momenty w nauce i medycynie.

Wstęp wolny bez zapisów. Więcej informacji:
Festiwalowa Akademia Wiedzy https://www.festiwal.torun.pl/imprezy?filters=global_search%3Afestiwalowa+akademia+wiedzy
Medyczna Akademia: https://www.festiwal.torun.pl/imprezy?filters=global_search%3Amedyczna+akademia

Nie możesz być z nami na miejscu? To żaden problem. Dostęp do wiedzy nie ma granic. Wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo na kanale YouTube UMK TV, a ich nagrania pozostaną dostępne także po zakończeniu Festiwalu.