Aktualności
Odliczamy do Festiwalu
Trwają ostatnie prace nad tegoroczną edycją Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W 18 blokach tematycznych znalazło się ponad 130 imprez, które odbywać się będą w sześciu strefach Torunia. Już wkrótce opublikujemy pełny program.
Za nieco ponad miesiąc Toruń znowu, bo już po raz 23., stanie się centrum wydarzeń naukowych i artystycznych. Badacze i studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz pracownicy lokalnych instytucji kultury i nauki po raz kolejny w przystępny oraz atrakcyjny sposób prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. Naukowe święto to również okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji.
Co, gdzie, kiedy?
23. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się w piątek 25 kwietnia i potrwa do poniedziałku 28 kwietnia. Pełny program wydarzenia udostępnimy już wkrótce na naszej stronie internetowej, podamy także datę uruchomienia zapisów na festiwalowe wydarzenia. Przypominamy, że udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, jednak część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń, na których obowiązuje limit miejsc. To różnego rodzaju warsztaty, kameralne pokazy i spotkania.
Popularnonaukowe święto tradycyjnie już ma swój motyw bądź hasło przewodnie – nawiązujące do aktualnych tematów badawczych i wydarzeń na świecie. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Punkty zwrotne”.
Rok 2025 to szczególny czas z powodu kumulacji kilku ważnych rocznic, które świętujemy na toruńskim uniwersytecie: 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK oraz powołania Collegium Medicum, a także 80-lecie Uniwersytetu. Wydarzenia te z pewnością możemy uznać za „punkty zwrotne”, przede wszystkim dla społeczności akademickiej, ale nie tylko – zauważalny jest ich wpływ na życie mieszkańców Torunia, Bydgoszczy oraz całego regionu.
Myśląc o punktach zwrotnych chcemy skupić się też m.in. na granicznych datach i zdarzeniach – odkryciach, wynalazkach, nowych teoriach, istotnych wydarzeniach w biografiach naukowców i artystów. Pokażemy przełomowe momenty oraz kamienie milowe w nauce i sztuce, które wyznaczyły nowe podejścia i standardy, zdarzeń początkujących istotne zmiany.
Festiwalowa mapa
Rada Programowa Festiwalu wybrała ponad 130 imprez - zadbała o to, by tegoroczny program był bogaty, różnorodny i jak zwykle atrakcyjny dla wszystkich grup odbiorców. Unikatowa formuła zakłada, że Festiwal złożony będzie z 18 bloków tematycznych, które – by uniknąć rozproszenia – skupione są w kilku strefach: kampusie akademickim na Bielanach, Podgórzu, Starówce, Wydziale Sztuk Pięknych oraz w otoczeniu Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.