Aktualności
Ostatnie wolne miejsca
Na część wydarzeń, na które obowiązują zapisy, są jeszcze wolne miejsca. To ostatnia szansa, by załapać się na ciekawe popularnonaukowe imprezy – Festiwal zaczyna się już w sobotę.
Ponad 130 imprez w pięciu strefach oraz 18 blokach tematycznych – program 22. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki tradycyjnie odznacza się obfitością i różnorodnością popularnonaukowych wydarzeń.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na część z nich, takich jak warsztaty, kameralne pokazy i spotkania, obowiązują elektroniczne zapisy. Niektóre imprezy okazały się prawdziwymi hitami – miejsca na nie zapełniły się już po kwadransie.
Wolne miejsca
Jest jednak jeszcze trochę wydarzeń, na które zapiszemy się bez problemu – to zwykle imprezy z większymi limitami miejsc bądź odbywające się kilkukrotnie w ciągu dnia.
Cały czas można zapisać się m.in. sobotnie zajęcia „Otwarci na obrazy” dla dzieci z klas I-III oraz seniorów. Wydarzenie składa się z dwóch tur warsztatów plastycznych oraz wystawy prezentującej ich efekty. W pierwszej grupie dzieciom wczesnoszkolnym zostaną zaprezentowane obrazy o różnej tematyce, z różnych okresów, stylów i nurtów sztuki. Zadaniem uczestników będzie stworzenie własnych obrazów, które będą stanowić powtórzenie lub parafrazę obejrzanych, albo powstaną w wyniku luźnych skojarzeń. Podczas zajęć studenci Koła Naukowego Studentów Krytyki Artystycznej będą udzielać rad technicznych, zadawać pytania i angażować uczestników w rozmowę, m.in. o towarzyszących procesowi emocjach.
Druga tura zajęć będzie odbywać się w tej samej formule, lecz jej uczestnikami będzie grupa seniorów. Po zakończonych warsztatach prace obu grup zostaną zebrane i przeanalizowane przez organizatorów. Analiza będzie miała na celu uchwycenie i zaprezentowanie różnic w postrzeganiu obrazów przez dzieci i osoby starsze oraz użytych środków ekspresji. Prace uczestników i esej podsumowujący obserwacje organizatorów warsztatów utworzą wystawę, zaprezentowaną w budynku Wydziału Sztuk Pięknych.
Są też ostatnie miejsca na warsztaty "Malowanie muzyki", na których za pomocą różnych technik malarskich i spoza warsztatu malarskiego (collage, malarstwo materii) uczestnicy i uczestniczki będą szukać możliwości przeniesienia nastroju utworów, dźwięków na kolor, światło lub fakturę. Utwory będą inspirować różnymi muzycznymi nastrojami. Bardzo ważna będzie przestrzeń w obrazie, wielowarstwowość, która jest zawsze obecna w muzyce. Można to też nazwać eksperymentem twórczym i zadać pytanie, czy jest możliwe, by przenieść muzykę na obraz?
Można też jeszcze dołączyć do wydarzenia „Otwórz oczy”, na których zadaniem uczestników i uczestniczek będzie stworzenie kompozycji w formie pocztówki (10x15cm), wykonanej w technice cyjanotypii. Zajęcia zostaną podzielone na kilka etapów, w których to uczestnicy kolejno: dowiedzą się, czym jest technika druku słonecznego, jak powstaje, w jaki sposób należy układać kompozycje w cyjanotypii. Po stworzeniu indywidualnych pocztówek uczestnicy zapoznają się z procesem wykonywania odbitki. Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawa w przestrzeni Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych, na której zostaną zaprezentowane stworzone prace.
Duże szanse na złapanie wolnych miejsc są na warsztaty „Jak zapytać skarbówkę o swoje podatki?”. Poprowadzą je studenci i studentki z Koła Naukowego Prawa Podatkowego z udziałem pracowników organów podatkowych. Zajęcia będą poświęcone głównie narzędziom, dzięki którym podatnik może zapytać organ podatkowy o wykładnię/stosowanie prawa podatkowego. Praktyczna część warsztatów będzie polegała na sporządzeniu wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego oraz omówieniu wniosku i pozycji formularza.
Sprawdź też koniecznie:
Co kryją teczki Profesora? Otwieramy Archiwum Konrada Górskiego
Alternatywne sposoby na zwiedzanie Torunia – Street Art Detector z kijkami (trasa piesza)