Aktualności
Zapisy ostatniej szansy
Na część wydarzeń, na które obowiązują zapisy, są jeszcze wolne miejsca. To ostatnia szansa, by załapać się na ciekawe popularnonaukowe imprezy – Festiwal zaczyna się już w sobotę.
Ponad 100 imprez w pięciu strefach oraz 15 blokach tematycznych – program 21. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki tradycyjnie odznacza się obfitością i różnorodnością popularnonaukowych wydarzeń.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na część z nich, takich jak warsztaty, kameralne pokazy i spotkania, obowiązują jednak elektroniczne zapisy. Rejestracja ruszyła w ubiegły piątek (14 kwietnia). Niektóre imprezy okazały się prawdziwymi hitami – miejsca na nie zapełniły się już po kwadransie.
Wolne miejsca
Jest jednak jeszcze sporo wydarzeń, na które zapiszemy się bez problemu – to zwykle imprezy z większymi limitami miejsc bądź odbywające się kilkukrotnie w ciągu dnia.
Cały czas można zapisać się m.in. na trening kreatywności i warsztaty poetyckie "Jak się tu wyjęzyczyć" – to warsztaty kierowane do starszej młodzieży i dorosłych. Młodsi będą zaś mogli sprawdzić, czy nadają się na prawników, wcielając się m.in. w role oskarżonych i obrońców.
Duże szanse na złapanie wolnych miejsc mają dzieci i młodzież: czekają ich wycieczka po miasteczku akademickim oraz wyzwania z lądowania na Marsie. Katedra Konserwacji Restauracji Papieru i Skóry UMK zaprasza na warsztaty zgłębiania tajników uzupełniania ubytków w papierze. Natchnieniem do prac będzie słynne dzieło astronoma Mikołaja Kopernika - księga "De Revolutionibus...", czyli O Obrotach Sfer Niebieskich.
Dla młodszych i starszych
W bogatej ofercie Wydziału Sztuk Pięknych zostało jeszcze trochę miejsc. Katedra Grafiki UMK proponuje warsztaty poświęcone technikom wypukłodruku, jest też możliwość wspólnego projektowania wielkoformatowego szablonu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, w wersji nurtu street art.
Geografowie chętnie udzielą porad jak tanio zorganizować samodzielną podróż na Bałkany, a pedagodzy pomogą w zdobyciu wiedzy i umiejętności na temat samotności, jej rodzajów, przyczyn oraz skutków, a także sposobów radzenia sobie w sytuacji doświadczania tego kryzysu i zapobiegania jej chronicznemu wymiarowi. Wolne miejsca są też u archeologów (nie we wszystkich grupach – zapisać się na zajęcia rozpoczynające się o godz. 12 oraz 13.30 w poniedziałek 24 kwietnia). Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza zaprasza na pokazy rzemiosła oraz kultury materialnej europejskiego Średniowiecza. Prócz pokazów uzbrojenia w praktyce - podczas walki rycerskiej, czy prezentacji wytopu rudy żelaznej, na odwiedzających będą czekać warsztaty ceramiczne i szklarskie oraz dawne gry plebejskie. Dla gości przewidziany jest także poczęstunek w średniowiecznym stylu.
Ciekawe opcje wciąż są też dostępne dla nieco starszych festiwalowiczów i festiwalowiczek. Jest m.in. okazja wzięcia udziału w laboratorium mechaniki kwantowej na komputerze oraz wykładach dotyczących spuścizny rękopiśmiennej Mikołaja Kopernika.
Sprawdź to
"Jak by się tu wyjęzyczyć?" - trening kreatywności i warsztaty poetyckie
"Na tropie układu Pana Kopernika"
"Napraw z nami dzieło Kopernika - tajemnice uzupełniania ubytków w papierze"
"Pocztówka z Festiwalu - warsztaty wypukłodruku"
"Rzemieślnicy i wojownicy - sylwetki mieszkańców średniowiecznej Europy"
"Spotkanie z Kopernikiem - wokół badań i konserwacji rękopisów i druków Astronoma"
"Twoje ciało, Twój Wszechświat"
"W podróży z geografem, czyli tanie podróżowanie"
"W zakamarkach Towarzystwa Naukowego w Toruniu"
Jak się zapisać?
Aby zarejestrować się na wybraną imprezę, należy założyć konto na stronie www.festiwal.torun.pl/zaloguj i zalogować się (panel użytkownika dostępny jest w prawym górnym rogu strony).
Przy zapisach na konkretne wydarzenie pojawi się informacja o liczbie wolnych miejsc i limicie bezpłatnych biletów, które możesz wygenerować z systemu podczas jednej sesji (limity różnią się w zależności od rodzaju imprezy i grupy odbiorców). Bilety otrzymasz mailem na adres użyty podczas logowania, znajdziesz je także na swoim koncie.